Rukavice a můj přístup k nim

Velmi často dostávám dotazy, týkající se rukavic a mého názoru na ně. Vezmu to tedy popořádku. Když jsem začal s florbalem (rok 2003), tuším, že žádné speciální florbalové rukavice se nedělaly. Na úplném začátku jsem tedy chytal bez nich. Po určité době jsem vyzkoušel klasické cyklistické rukavice, u kterých jsou poslední dva články prstů holé. Pamatuji se, že mi v té době velmi vyhovovaly a perfektně kryly oblast dlaně.

Během svých juniorských let jsem zkoušel různé florbalové značky – Canadien, Exel, Unihoc. Ani jedny rukavice mi nevyhovovaly. Nejčastějšími problémy byl špatný cit pro míček, nevyhovující velikosti či špatná kvalita materiálu, který u jednoho typu praskal po dvou týdnech chytání. Na rukavice jsem tedy na nějakou dobu zanevřel.

Za poslední čtyři roky jsem vyzkoušel další modely. Pro mě osobně asi nejlepší rukavice, ve kterých jsem chytal, jsou překvapivě od golfové firmy FootJoy typ weathersof. Jsou vyrobeny z tenké umělé kůže, díky které perfektně cítíte míček v dlani. Sám cítím, že výhozy s těmito rukavicemi mám mnohem přesnější a razantnější. Mají však pár nevýhod. Největší z nich je, že příliš dlouho nevydrží, zvláště v případech, pokud si pomáháte rukama při přesunech stejně často jako já. Druhou komplikací je, že se neprodávají po párech, ale vždy pouze po jedné rukavici (golfisté používají rukavice pouze na jednu ruku). Celkově je však považuji za velmi dobré pro své vlastnosti kontroly míčku, která je pro mě osobně zásadní. Cena za pár je cca 600 Kč. Druhé, které bych chtěl zmínit, jsou Zone Monster inspirované již zmíněnými golfovými rukavicemi. Setkal jsem se s nimi na reprezentačních srazech a soustředěních. Kůže použitá u tohoto typu mi přijde pevnější a odolnější. Jediné co mi vadilo, bylo, že po náročných trénincích pouštěly barvu v oblasti palců, které jsem měl poté zabarvené do černa. Cena rukavic je docela vysoká – pohybuje se okolo 1500 kč. Jako poslední rukavice bych zde uvedl Under Armour F4. Tyto rukavice jsou určeny pro hráče amerického fotbalu. Já je používám pouze jako tréninkové a to hlavně v zimních měsících, kdy potřebujete dlaně dostatečně zahřát. Jsou velice příjemné na rukách, avšak jsou hrubší a pro kontrolu míčku pro mě osobně horší. Kvalita materiálů se zdá být velice kvalitní – po dvou letech stále drží. Nevýhodou je, že tytu rukavice musíte objednat z Ameriky. Doporučil bych Vám domluvit se s přáteli a známými, kteří by si chtěli také objednat jakékoliv výrobky této značky a objednat je společně. Při překročení určité částky neplatíte dopravu. Cena rukavic se poté pohybuje okolo 1800 korun.

Možností je v dnešní době spousta. Nemohu říci, že výše uvedené rukavice jsou pro florbalové brankáře nejlepší, protože jsem nezkoušel všechny alternativy. Každý brankář má jiné potřeby a nároky, tudíž si musí sám vyzkoušet, co mu nejvíce sedí. Rukavice, které jsem zde uvedl, jsou ty nejvhodnější pro mě. Budu rád, když se se mnou podělíte o vaše zkušenosti a napíšete mi váš názor na problematiku rukavic například formou e-mailu, uvedeného v kontaktu. #29

12607103_10207055573781593_819674575_n

FootJoy Wathersof

12576167_10207055576981673_767426147_n

Zone Monster

12576182_10207055582301806_1519755695_n

Under Armour